Kategori arşivi: Hamur işleri

Kızartılmış mantı tarifi

Mantı Orta Asya Türklerini en sevimli yemeğidir. Bu yemeğin farklı versiyonları bütün Türk halklarının mutfağında mevcuttur. Bu günün unlu yemeği Kazak Türklerinin mutfağından kızartılmış mantıdır.

Kızartılmış mantı tarifi

Malzemeler: 250 gr un, 4 gr hamur mayası, 300 gr kıymalık kuzu eti, 50 gr kuyruk, 3 adet soğan, 1 adet kırmızı biber, 2 adet domates, 75 gr kaymak 75 gr, 10 gr domates püresi, tereyağı, tuz, toz karabiber, et suyu.

Undan maya ve tuz ilave ederek katı hamur yoğrulur, üstü kapatılır ve ılık bir yerde 40 dakika mayalanmaya bırakılır.

[ads]Et kuyrukla beraber doğranarak kıyma makinesinin iri gözünden geçirilir. Soğanlar temizlenir ve 2 tanesi etin üzerine rendelenir. Ete tuz, karabiber ve çok az da su ilave edilir, bir cinsli kitle alınana kadar iyice karıştırılır.

Hazırlanmış hamur mutfak tezgahı üzerinde elle 2-3 dakika yoğrulur ve 10 parçaya ayrılır. Her parça daire şeklinde açılır ve üzerine et koyularak kenarları birleştirilir.

Tavaya yağ dökülür ve mantılar tavaya yerleştirilerek kızartılır. Kızartılmış mantılar büyük bir kaba alınır.

Pürenin hazırlanması: 1 soğan doğranır ve tavada 2 yemek kaşığı yağda kavrulur. Domatesler ve biber küçük parçalarla doğranır, üzerine tuz vurulur, tavaya ilave edilerek ara ara karıştırılmak suretiyle pişirilir. Hazır pürenin üzerine et suyu ilave edilir ve karıştırılır.

Hazır mantılar dereotu veya maydanozla süslenir, yanına kaselerde püre ve kaymak kayarak servis edilir.

kizartilmis-manti-tarifi