Çocuklarda Okul Korkusu ve Anne İhtiyacı

Çocuklarda Okul Korkusu ve Anne İhtiyacı
10 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 782 kez okundu.

Okul korkusu, çocuğun okula başlayacağı zaman oluşan bir korku olarak görülmekle beraber, konunun aslı bebeklik dönemine denk gelmektedir.

Doğduğu andan itibaren annelik içgüdüsü ile bebeğin her şeyini üstlenmekle başlayan bu süreç, bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde de devam ederse anneye bağımlılık sorunu başlamaktadır.

Karakterin Oluşma Döneminde Çocuğa Destek Olunmalı

Çocuklarda anneye bağımlılık maalesef çocuğun karakteri ile alakalı değilken, annenin aşırı koruma içgüdüsü ile çocuğuna iyilik yaptığını düşünerek, çocuğun yapabileceği işleri bile kendisi yapması nedeniyle zamanla anneye bağımlı, kendi başına iş yapamayan, kendi işlerini annesine yaptıran bir çocuk yetişmektedir.

Her şeyini annesi yapan çocuk, ilerleyen yaşlarında sorumluluk alamayan karakterde bir çocuk olarak yetişmiş olacaktır. Karakterin oturma döneminde çocuğa kendisinin yapabileceği zorluklarda sorumluluklar vermek, merdivenden inmek istediğinde elini kontrollü olarak bırakmak gibi küçük aktivitelerle çocuğun özgüvenli olması sağlanabilir.

Çocuk Anneye Bağımlı Doğmaz Anne Çocuğu Bağımlı Yapar

Unutulmamalıdır ki, çocuklar her şeyi sonradan öğrenirler. Anne baba olarak çocuklara ne öğretilirse, çocuk onu öğrenir ve o şekilde bilinci çalışır.

Annelerin çocuklarına aşırı düşkünlükleri ve her işi kendileri yapmaları, anne yanında olmayınca çocuğun tek başına hiçbir şey yapamayacağı düşüncesi ile anneden ayrılmak istememesi durumu ortaya çıkacaktır.

Çocuklarda okul korkusu, anneden ayrılıp, kendi başına bir şey yapamayacağı ve yalnız kalma korkusu ile ortaya çıkan bir sorun olarak gözlemlenmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git